První písemná zmínka o Strážnici, městě v okresu Hodonín v Jihomoravském kraji, je již z počátku 14. století. Na počátku 16. století zakoupili město Žerotínové a za jejich vlády prožívala Strážnice největší rozmach.

V duchu poctivé práce a kvalitního zemědělského řemesla pokračuje i v dnešní době zemědělské družstvo ve Strážnici s příznačným názvem Žerotín a.s.. Pro zachování vysokého výkonu veškerých polních prací vsází družstvo na kvalitní techniku značky CASE IH. Již třetí sezónu zde během žní pracuje i sklízecí mlátička CASE IH Axial Flow 8230 s 9 metrů širokou pásovou lištou MacDon. Tento stroj se v podniku zakoupil zejména pro využití v kukuřici, kde díky axiálnímu rotoru nemá konkurenci ve srovnání s tangenciálními či hybridními sklízecími mlátičkami.

Při naší návštěvě stroj pracoval na 100 hektarovém pšeničném poli, které dosahovalo průměrného výnosu 7,5 t/ha. S axiální mlátičkou po celou dobu provozu jezdí opravdu zkušený pracovník p. Svoboda, který v podniku pracuje již přes 40 let, a tak bychom jen těžce hledali zkušenějšího člověka z této oblasti. Jak jsme se z rozhovoru dozvěděli, jednoduchost tohoto stroje se projevuje jednak v téměř nulových nákladech na provoz, kdy během tří sezón nebyl potřeba prakticky žádný servisní zásah, ale také je možné po pečlivém nastavení dosáhnout opravdu minimální spotřeby při zachování perfektní kvality zrna. Při sklizni pšenice v den naší návštěvy dokázal stroj pracovat s vynikající spotřebou 13 l/ha!

Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii a video z práce v ZD Žerotín a.s. Více údajů o práci tohoto stroje se dozvíte během sezóny v některém z dalších článků.

Sledujte Facebook CASE IH pro aktuální informace o novém článku.

DJI_0019 DJI_0026 DJI_0026a DJI_0026aa DJI_0026aaa DJI_0026aaal DJI_0026aaall DJI_0026aaalll DJI_0016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *